„Сфинга“

Иван Мештровић

О скулптури

Аудио: текст чита Олга Старчевић

Назив: „Сфинга“
Аутор: Иван Мештровић (1883–1962)
Земља: Краљевина Југославија
Година: 1934.


Скулптура „Сфинга“ рад је чувеног југословенског вајара Ивана Мештровића. Краљ Александар Карађорђевић је мермерну скулптуру „Сфинге“ поручио крајем 1933. године за Бели Двор у Београду. Представа митског бића са главом жене и крилима орла била је израђена од мермера порученог из Грчке. „Сфинга“ је завршена крајем 1934. године, а почетком 1935. транспортована на Бели двор.

Током Другог светског рата скулптура је била оштећена, а затим замењена одливом у бронзи 1957, који се и данас налази на истом месту у дворском комплексу. Претпоставља се да је мермерна скулптура након тога послата на репарацију у радионицу Венчачког мајдана поред Аранђеловца, а 1975. постављена је на улазу у парк Буковичке бање где се и данас налази.

Мештровић се често служио мотивом сфинге у визуализацијама југословенске идеје, па се у његовом опусу она среће на Видовданском храму и Римском павиљону Краљевине Србије.

Постављењем „Сфнге“ на улаз у јавни парковски простор она добија симболичко значење – „чувара врата“ простора посвећеног уметности.

Локација →

Галерија

Из архива

“Сфинга“ (извор: Војни музеј, PB-93)

„Имам осјећај да ће моје најљепше скулптуре остати у брдима у литици неоткривене – бар не од мене – и да ће се на њима одмарати орлови, проматрати и мјерити висину кроз коју продиру сунчане зраке, што дају живот и зову к себи; а ја сам из горњих наслага, испечених сунцем и изгрижених олујом и временом, резао и припремао тек макете за праве ликове у великим блоковима. Никаква исприка за мене, јер сам и ја имао полугу у руци као и понеки давно прије мене који је одвалио из дубљега.“

Иван Мештровић

САЗНАЈТЕ ВИШЕ

Посетите Музеј